image

طراحی و اجرای کلبه چوبی

کلبه های چوبی در همه جای دنیا همواره  نمادی از  زندگی رویایی در طبیعت بوده است.

اولین چیزی که پس از شنیدن کلبه های چوبی  در ذهن خطور میکند یک خانه ی زیبا در دل جنگل ،تپه های سر سبز با چشم اندازی از طبیعت و درختان و گیاهان فراوان است، چه بسا که کلبه های چوبی را در ویلا و باغ  حتی داخل  شهرها نیز ساخته و بنا میشوند

دلایل  محبوب بودن و مورد پسند  بودن کلبه های چوبی در بین مردم به علت منحصر  به فرد بودن و خاص بودن این سازه و سازگاری با روحیات انها میتوان  بیان کرد .

معمولا کلبه های چوبی در شکل ها و اندازه های  گوناگونی و متنوعی ساخته و طراحی میشود. به طور کل کلبه های چوبی تمام چوب هستند با سقف شیب دار که مکانی دنج و جمع جور می باشند.

اما به کلبه ی چوبی با ابعاد  و متراژ زیاد وبزرگتر ویلا یا خانه چوبی گفته میشود.

ساخت کلبه های چوبی و خانه چوبی  با استفاده از طراحی امروزه ومحیط فوق العاده زیبا و دلنشینی که دارد در کشورهای اروپایی و امریکایی به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده.

مزیت کلبه های چوبی

کلبه چوبی ،عایق  استثنایی و مقاوم در برابر اتلاف انرژی

برخی از مصالح ساختمانی مانند فولاد، مواد غیر آلی که احتراق‌پذیر نیستند. وقتی گرمایش می‌یابد منبسط می‌شوند که این باعث تضعیف و فروریختن سازه می‌شود. این در حالی است که چوب تقریباً رفتاری برعکس این حالت را داراست. وقتی گرم می‌شود (البته نه به بیش از حد دمای احتراقش)، چوب خشک می‌شود و واقعاً محکم‌تر می‌شود.

حال به مقایسه زیر توجه کنید. شیشه ۲۳ برابر سریع‌تر از چوب، سنگ مرمر ۹۰ برابر سریع‌تر از چوب، فولاد ۱۶۵۰ برابر سریع‌تر از چوب و آلومینیوم ۷۰۰۰ برابر سریع‌تر از چوب گرما را عبور می‌دهد!

این بدان معناست که خانه‌های چوبی از کمترین اتلاف انرژی در مقایسه با سایرین برخوردار است. اگر می‌خواهید گرما (سرما) در خانه‌تان باقی بماند و می‌خواهید هزینه کمتری بابت گرمایش (سرمایش) خرج کنید، چوب جایگزینی فوق‌العاده برای آجر، سیمان، یا سنگ است. در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، چوب، از نظر اقتصادی جهت عایق بودن بهترین است.

خاصیت طبیعی و ارامبخشی که چوب در محیط ایجاد میکند باعث دور شدن انرژی های منفی و خنثی کردن أمواج الکترو مغناطیسی که باعث عواملی مانند پریشانی و روان عصبی میشود دور شویم و حس خوب و ارامش و سلامتی و دوستی با طبیعت  را بازیابی میکند که عامل اصلی جریان داشتن شادابی در افراد ساکن در ان محل میشود

 

امکان دیزاین و طراحی متنوع  و خاص  در کلبه چوبی

 

بالا بودن وجود داشتن  تنوع چوب این امکان را در ساخت کلبه های چوبی به ما میدهد که سازه ها وساخت کلبه را با طراحی های مختلف و زیبا به هر سلیقه و متناسب با شرایط اقلیم اب و هوا در هر منطقه ایی را داشته باشیم .

رنگ پذیری و رنگ امیزی متنوع و اسان چوب یکی دیگر از ویژگی های مطلوب ساخت کلبه چوبی که طراحان را برای اجرای دیزاین و طراحی داخلی و خارجی کلبه را راحت تر و اسان تر میکند

 در طراحی، چوب های کلبه را میتوان با جنس های مختلف به صورت صیغلی و طبیعی تر هر رنگ دلخواه چوب انتخاب کرد

 

مزایای ساخت کلبه با چوب

در این بین جنس ها و انواع  چوب های مختلفی وجود دارد که سازندگان سازه های چوبی میتوانند نسبت به محیط ساخت و میزان رطوبت منطقه از ان استفاده کنند

در ساخت کلبه های چوبی وجود چهار نوع مختلف چوب

هر کدام نبست به نرخ بازار تعیین کننده هزینه ساخت کلبه چوبی ما میباشد.

اگرچه بسیاری از چوب‌ها که در معرض آب و رطوبت قرار می‌گیرند موجب تورم آن‌ها می‌شود. ولی برخی از انواع چوب‌ها بسیار در برابر آب مقاوم‌اند. مطالعه‌ای بر روی نرخ‌های جذب چهار نوع مختلف چوب Western Red Cedar (سدر سرخ غربی)، Douglas Fir، Western Hemlock (شوکران غربی) و Sitka Spruce صورت پذیرفت. چوب‌ها خشک گردیدند تا محتوی رطوبتشان بین ۶ تا ۱۰ درصد رسید و سپس در بیرون قرار داده شدند. بعد از یک سال، سطح رطوبت سدر سرخ غربی بین ۹ تا ۱۱ درصد بود، در حالی که سایرین بین ۱۴ تا ۲۱ درصد رطوبت داشتند. افزایش در جذب رطوبت سدر سرخ غربی حداقل بود.

این مطالعه نشان می‌دهد که اگرچه برخی از چوب‌ها تمایل به جذب رطوبت دارند، برخی از انواع خاص چوب نیز وجود دارند که این تمایل را ندارند. مطمئناً برخی از چوب‌ها خصوصاً به دلیل نرخ جذب‌های بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی مانند سدر سرخ غربی به دلیل نرخ جذب‌های پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

سالم و طبیعی

بار الکترواستاتیک: برای برخی از افراد این یک نکته مهم است چرا که آن‌ها عقیده دارند که بارهای الکترواستاتیک از برخی لحاظ ناسالم است. خبر خوب برای این افراد اینکه چوب بار الکترواستاتیکش صفر است!

در ضمن اگر اتاقی با چوب غیر پوششی پرداخت شود، کمک می‌کند تا رطوبت تنظیم شود که می‌تواند برای افراد با حساسیت تنفسی کمک رسان باشد. هم چنین آرامش روانی حاصله از حضور در یک خانه چوبی آرام را نمی‌توان نادیده گرفت.

اگرچه چوب به‌عنوان عایق صدایی کامل عمل نمی‌کند، با جذب موج‌های صدا از بیرون رفتن انعکاس صدا به بیرون اتاق جلوگیری می‌کند. در مقایسه با رقبای سازنده‌اش، چوب ثابت می‌کند که در عایق بودن صدا کارایی بیشتری دارد، به‌خصوص زمانی که برای عایق کاری بین اتاق‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین چوب از آنجایی که به شکل طبیعی صدا را خفه می‌سازد در بسیاری از سالن‌های کنسرت در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و صدایی عالی در آن اتاق ایجاد می‌کند.

زنگ نمی‌زند

چوب دچار زنگ زدگی نمی‌شود. اگرچه می‌تواند به برخی فرم‌ها اکسید شود، ولی این نکته در مقایسه با فلز بی‌اهمیت است و این اکسیداسیون مانند فلزات قابل مشاهده نیست. بله درست است که فلزاتی وجود دارند که زنگ نمی‌زنند، اما آن‌ها گران‌تر هستند.

 

جنس دیوار های داخلی و خارجی کلبه چوبی چیست؟

دیوارهای خارجی دیوارهای داخلی به‌گونه دیوارهای باربر عمل می‌کنند.
این دیوارها با قرار دادن تیرک‌های چوبی با فاصله معین از یکدیگر و به صورت قاب ساخته شده قرار می‌گیرند.

در ساختمان‌های کم ارتفاع، ابعاد این وادارها بطور معمول ۵ در ۱۰ سانتی‌متر است .

با فاصله مرکزی ۴۰ یا ۶۰ سانتی‌متر از یکدیگر قرار می‌گیرند. روی قاب دیوارها را از داخل با تخته گچی و از خارج با ورق‌هایی از فرآورده‌های چوبی می‌پوشانند.

نمای این سیستم ساختمانی می‌تواند از انواع ورق‌های ساختمانی تشکیل شود.

از جمله، ورق سیمانی، لمبه چوبی، پوشش‌های پلیمری گوناگون، ورق‌های فلزی، سفال و آردواز.در نواحی پرباران، نماهای آجری کاربرد فراوانی دارند. بگونه‌ای که خود ایستا بر روی پی بنا شده و برای پایداری در برابر نیروی باد با اتصالات فولادی به سازه چوبی دوخته می‌شوند. در قسمت داخلی دیوار، بخاربند و در قسمت خارجی و در زیرنما لایه مقاوم در برابر نفوذ باد و دافع آب قرار دارد. بین وادارهای چوبی را با یک عایق حرارتی معدنی از قبیل پشم سنگ، پشم شیشه یا پر می‌کنند.

 

دیوار جداکننده‌ی داخلی

اسکلت دیوارهای جداکننده داخلی را مانند سازه دیوارهای خارجی با وادارهای چوبی و به صورت قاب می‌سازند.دیوارها را بطور معمول به گونه‌ای افقی بر روی زمین ساخته و سپس برپا می‌کنند.در نوع پیش ساخته آن تمام اجزای دیوار در کارخانه ساخته شده و تاسیسات مکانیکی و برق نیز در آن کار گذاشته می‌شود. دو‌ طرف دیوارهای داخلی را با تخته گچی می‌پوشانند.جداکننده‌های داخلی نیازی به بخاربند و عایق حرارتی ندارند. ولی در مکان های مورد نیاز از چند سانتی‌متر پشم سنگ با چگالی بالا بعنوان عایق صدا استفاده می‌شود.

دیوارهای جداکننده دو واحد ساختمانی را بگونه‌ای دوتایی ساخته و با یک یا چند لایه اضافی تخته گچی پوشانده و داخل آن را با عایق حرارتی پر می‌کنند.این دیوارها به راحتی می‌توانند افت صدایی برابر با ۵۰ دسیبل ایجاد نموده و پاسخگوی الزامات مبحث ۱۸ مقررات ملی ایران باشد.

کلبه های چوبی پیش ساخته

 قطعات کلبه های چوبی پیش ساخته قبلا در کارگاه ها و کارخانه ها تولید شده  و سپس منتاژ میشود که معمولا زمان ساخت زیادی ندارند در طول زمان یک ماه الی دوماه ساخته و در محل مورد نظر نصب میگردد که نصب این سازه طی یک الی نهایت دو روز انجام میگیرد .

کلبه چوبی  در متراژ کوچک ساخته میشود اما همان طور که در ابتدا به این موضوع اشاره شد در ساخت کلبه محدودیت از نظر رنگ و شکل طراحی و ساخت وجود ندارد و مطابق میل و سلیقه سفارشی ساخته میشوند.

 

کلبه چوبی قابل حمل

 

کلبه های چوبی قابل حمل معمولا متراژ بین ۱۰ تا ۲۰ متر هستند و نیازی به فندانسیون دایم ندارند و هر جایی میتوان ان را نصب کرد اگر قابلیت حمل نقل این کلبه چوبی را دارید به شدت توصیه میگردد که از فضای هیجان انگیزش در سفرهای خود به طبیعت از ان استفاده کنید

ایجاد یک  فضای راحت و زیبا در دل طبیعت خاطره ایی فراموش نشدنی و زیبا را برای شما به ارمغان می اورد .

 

هزینه ساخت کلبه چوبی

دو عامل مهم  تعیین کننده قیمت برای ساخت هر کلبه متراژ و نرخ   چوبی است که در بازارعرضه  میشود در این بین شما امکان دارد با قیمت ها و تنوع زیادی بر خورد کنید

برای اطلاع از قیمت و نحوه ساخت و سفارش کلبه چوبی میتوانید از مشاوره رایگان شرکت ها ی تولید کننده سوال کنید که بازار متنوع و رقابتی وجود دارد.

اما استفاده از چوب مرغوب و با کیفیت این امکان را به شما میدهد که سرمایه گزاری و خرید درست تری انجام دهید و عمر مفیدی کلبه چوبی را ارتقا دهید.

بسیاری فکر میکنند که ساخت کلبه چوبی جنگلی هزینه های زیاد و گزافی باید بکنند در صورتی که قیمت نهایی ساخت کلبه چوبی به عوامل گوناگونی مانند نوع چوب مصرفی ،متراژ ، نوع رنگی که استفاده میشود وتعداد  طبقات، ارتفاع سقف و…. است که این امر باعث میشود هزینه ی بالایی داشته باشد  و از ساخت کلبه چوبی  منصرف شده که در واقع این چنین نیست و با انتخاب درست میتوانید با قیمت مناسب کلبه زیبا و منحصر به فرد خود را داشته باشید .

برای پایین اوردن هزینه های ساخت  ما به هیچ عنوان ساخت  و طراحی کلبه چوبی را با متریال ارزان قیمت و بیکیفیت به شما پیشنهاد  نمیدهیم بلکه طراحی با کاهش متراژ و ارتفاع سقف ،تعداد طبقات کمتر ،نوع در و پنجره و نوع رنگ مصرفی می توانید یک کلبه چوبی با کیفیت و در عین حال ارزان قیمت داشته باشید و

 به راحتی میتوان هزینه های ساخت را کاهش دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا