image

طراحی و ساخت روف گاردن

 به طور خلاصه روف گاردن (roof garden) یا باغ بام فضای سبز محل پرورش گل گیاه که شبیه به حیاط و باغ و باغچه حتی میتوان از ابنما وحوض، استخر و جکوزی برای زیبا تر کردن و دیزاین بیشتر در ان استفاده کرد

روف گاردن علاوه بر بام ساختمان و خانه ها در محیط هایی که امکان پرورش گیاه در سطح خاک طبیعی و زمین نیست و در ارتفاعی بالاتر قرار گرفته  گفته میشود نمونه های استفاده از روف گاردن را در تراس، لابی ساختمان ها که بر بالای سقف پارکینگ و حیاطی که در زیرش  پارکینگ وجود دارد میتوان اشاره کرد.

روف گاردن را میتوان با قرار دادن چند گلدان در پشت بام اغاز تا ساخت یک فضای سبز مثل پارک نیز ایجاد کرد. 

روف گاردن ها امروزه با پیشرفت تکنولوژی و مهندسی طرفداران زیادی پیدا کرده مطمعا پیشنهاد اجرای ساخت روف گاردن از جانب مهندسان و طراحان دیزاین ساختمانی و دکوراسیونرها به مراتب از قبل بیشتر شده

وجود یک فضای سبز زیبا و دنج در پشت بام یکی از خصوصیات و امکانات منحصر به فردی است که میتوان از مکانی که در ساختمان  بلا استفاده مانده ،ایجاد کرد.

در حال حاضر روف گاردن ها در اماکانی مثل رستوران ها مراکز تفریحی دارای محبوبیت و جایگاه ویژه ایی بر خوردار هستند به طوری که مراکز و ساختمان هایی که امکان فراهم و ایجاد روف گاردن را دارا میباشند تقاضای چشم گیری برای ساخت روف گاردن  دارند.

 

مزیت های روف گاردن

ایجاد و ساخت روف گاردن در فضای شهری به پاک سازی هوای منطقه و اطراف با ایجاد یک پوشش گیاهی که باعث تولید اکسیژن بیشتر میکند  هایز اهمیت فراوانی است  و کمک زیادی به کنترل و کاهش حرارت و خنک شدن دمای  ساختمان ، محافظت در برار اشعه نور خورشید و استفاده بهینه از اب بارشی باران   میگردد.

ایجاد روف گاردن با رشد و پرورش گیاهان در منطقه شهری زیباتر جلوه  کردن چهره شهر و ارتقا طراحی و معماری شهری و ساختمانها تاثیر بسزایی دارد علاوه بر این ایجاد یک مکان دنج و استفاده از قسمت بام این امکان را به ما میدهد مکان تفریحی و زینتی زیبای دکوراتیوا را ساخت تا  ارزش بیشتری به ساختمان  دهد .که مکانی جالب به عنوان  استراحتگاه و زمانهای مفرحی را برای ساکنان به وجود اورد.

 

برای اطلاعات بیشتر از نحوه ساخت ومزیتها و ویژگی های روف گاردن و جزییات و نکاتی که در ایجاد ان باید رعایت کرد و موثر  است  مطالب زیر را مطالعه فرمایید

 

طراحی و ساخت روف گاردن  

 

با استفاده از تکنولوژی مدرن امروزی ، میتوان از پوشش گیاهی متنوع (درخت و درختچه ،بوته ها،چمن طبیعی و مصنوعی ،گلهای زینتی ،گلدانها پرتابل یا ثابت و…)  همین طور ساخت ابنما وسفارش  حوض، استخرها فایبر گلاس و جکوزی و امکان حمام افتاب گرفتن را دارا هستند و ایجاد مکان هایی مثل سایبان، الاچیق و مبلمان مناسب در فضای باز ،نیمکت برای استراحت ونشستن ساخت باربیکیو و حتی اشپزخانه های صحرایی این امکان را به ما میدهند که  لذت بیشتری از محیط ومناظر اطراف ببریم.

 

 طراحی و ساخت روف گاردن بر روی پشت بام

ساخت روف گاردن بر روی بام متحمل فشار زیادی و وزن اضافی بر بام میشود به همین منظور مهندسان بعد از در نظر گرفتن میزان تحمل و نوع سازه ساختمان برای ایجاد روف گاردن از محصولات و ابزار سبک استفاده کرده  و همین طور رعایت نکات و شرایط  استاندارد ساخت  اقدام به کار میکنند .

 

معرفی انواع کلاس روف گاردن

  • کلاس A و مشخصات ان :

 

فضای اطراف: پوشش گیاهی طبیعی و شمشاد

کف بام: سنگ یا موزائیک

فضای مرکز: پو شش چمن طبیعی

نور پردازی : نور مخفی ،چراغ های محوطه

نحوه اجرای فضای سبز: عایق کاری و زهکشی

 فضای استراحت :الاچیق و مبلمان ترموود

 

  • کلاس B و مشخصات ان:

 

پوشش گیاهی فضای اطراف: گیاهان طبیعی و کاج

کف بام: ترموود

نحوه اجرای فضای سبز:  گلدان باکس ترموود

نورپردازی: چراغ محوطه 

 جنس مبلمان و فضای استراحت: حصیر و چرم دارای آلاچیق یا سایبان

  • کلاس C و مشخصات ان:

پوشش گیاهی فضای اطراف: گل و گیاه طبیعی

کف بام: ترموود پلکانی

جنس مبلمان: ترموود دارای آلاچیق یا سایبان

نورپردازی: چراغ باغی و نور مخفی  

نحوه اجرای فضای سبز: باکس ترموود پلکانی

هزینه ساخت :

عوامل گوناگونی در ساخت روف گاردن موثر هستند برای اطلاع از قیمت ها و نحوه اجرای پروژه میتوان ابتدا با مشاوره  رایگان از  کارشناسان برای محاسبه قیمت و هزینه های ساخت در خواست خود را مطرح نموده .

نکات مهم و موثری که در ساخت باغ بام باید در نظر گرفت به عبارتی لازمه ی ساخت هستند :

ایزوله سازی بام

 ضروری ترین ، مهمترین نکته در ساخت و ایجاد روف گاردن در پشت  بام ها ایزولاسیون و زهکشی مناسب بام میباشد .مهندسان پس از بررسی سازه ساختمان و میزان تحمل و شرایط اقلیم جایی که ساختمان در  قرار گرفته اقدام به ایزوله کردن بام با استفاده از روشهای مختلف ،مرحله اول ایزوگام کردن باا توجه به عمر و هزینه مقرون به صرفه سهولت استفاده از ایزوگام پر کاربردترین محصول در  ایجاد عایق رطوبتی در بام میباشد پس از لایه ژعوممبران(عایق انتی روت و ضد ریشه) این عایق با خاصیت نفوذ پذیری بسیار پایین در روف گاردن ها به عنوان عایق ضد ریشه برای پوشش های گیاهی استفاده میشود که به صورت پیش ساخته و یا در محل قرار و نصب میشود پس از عایق کاری های اولیه مرحله بعدی اجرای لایه ژیوممبران  به عنوان محافظ ژعوممبران برای مسطح سازی و کنترل فرسایش اجرای زهکشی استفاده میشود .

از دیگر مراحل عایق کاری برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه و همین طور زهکشی هوادهی و اب دهی ریشه گیاه از لایه ژعودرین(لایه زهکشی)  که به صورت شان تخم مرغ است استفاده کرد اب مورد نیاز پس از ابیاری گیاه در این لایه ذخیزه شده و با توجه به منافذ موجود در ان باعث گذر هوا در خاک میگردد.

در اخرین مرحله لایه کاری پس از زهکشی نوبت به لایه فیلتر خاک میرسد این لایه برای جلوگیری از نفوذ شن و ماسه موجود در خاک  به درون لایه زهکشی قبل از اجرای خاک مخصوص کاشت استفاده میشود.

 

پس از اجرای صحیح و استاندارد لایه های عایق و زهکشی و اطمینان حاصل از ایزولاسیون بام باید نوع خاک را انتخاب کرد باتوجه به اینکه روف گاردن ها بر روی پشت بام ساخته میشود باید از خاک سبک  ومناسبی برای پرورش گیاهان استفاده کرد که در مقابل تابش نور شدید خورشید و وزش بادهای شدید مقاوم و مرغوب باشند.

با توجه به شرایط خاصی که در پروش گیاه در روف گاردن ها وجود دارد بهتر است از گیاهانی همیشه سبز که نیز به اب دهی کمتر و نیاز به مراقبت کمتری دارند و چه بهتر که از گیاهان  بومی منطقه  برای پوشش سبزاستفاده کرد.ایجاد  چمن ها به منظور پوشش گیاهی سبز به دلیل خزان پذیری و مصرف اب بالا توصیه نمیشود به جای ان میتوان از چمن مصنوعی استفاده کرد.

 

روف گاردن ها حالاتی مختلف از جمله گسترده و متمرکز ، نیمه متمرکز تقسیم بندی میشوند

در حالت گسترده کشت  گیاهان با ریشه کمتر  انجام میشودو لحاظ قیمتی هزینه کمتری دارند ارتفاع و ضخامت  کاشت در این حالت بین ۲۰ سانتیمتر است .

پوشش گیاهی نیمه متمرکز بستر بین ۳۰ تا ۱ متر ارتفاع را برای کاشت فراهم میکند که میتوان انواع درختچه و گیاهان بوته ها شمشادها را در ان نگه داری و پرورش داد و هین طور برای ایجاد فزای سبز و چمن ارایی مناسب است البته به فزایی نسبتا گسترده نیاز دارد.

 

روف گاردن متمرکز به فضایی گسترده تر و ساختمان هایی با سازه هایی مستحکمی برای ساخت و طراحی و همچنین هزینه ایی بالا  نیازند است.

در باغ متمرکز امکان پروش و کاشت هر نوع درخت و گیاهی وجود دارد و حتی فضایی برای قدم زدن و استفاده از الاچیق و نیمکت و مبمان زیادی بر روی  بام مهیاست.  

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا